Znamená internetová lekáreň bezpečný a výhodný nákup liekov?

Autor: Tomáš Srnka | 21.3.2013 o 15:31 | (upravené 21.3.2013 o 16:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  60x

Nakupujete lieky cez internet alebo v kamennej lekárni? Môže byť internetová lekáreň bezpečným a výhodným spôsobom nákupu voľnopredajných liekov? Porovnanie cien a služieb medzi internetovou a kamennou lekárňou ...

internetová lekáreň Lieky24.skMožno patríte k všímavejšej časti populácii, a neunikol Vám nárast počtu internetových lekární (nárast tých kamenných pred pár rokmi neprehliadol určite nikto).

Prečo sa to deje a má to praktický význam pre pacienta?

Otváraním klasických kamenných lekární sa zvyšuje konkurencia, klesá počet zákazníkov - pacientov v jednotlivých lekárňach, a tým i zisk, preto sa šikovnejší a počítačovo zdatnejší majitelia lekární snažia získať nových zákazníkov i vo virtuálnom priestore e-shopov. Na Slovensku síce pomalšie sa rozbiehajúci segment trhu (snáď i vďaka masívnej snahe každej vlády o informatizáciu spoločnosti), ale predsa rastúci.

Internetová lekáreň vs. kamenná lekáreň


Väčšinou je sortiment ponúkaný cez internet v priemere o 5 - 20 % lacnejší ako v kamennej lekárni, a pri nákupe nad určité celkové sumy sa dokonca môžete oslobodiť i od platenia doručovacích poplatkov. Požadovaný tovar sa dá jednoducho a diskrétne objednať z pohodlia domova alebo z práce a do 2 - 3 pracovných dní ho máte doma. Nespornou výhodou je možnosť porovnania si cien, či už medzi internetovými lekárňami  alebo aj kamennou lekárňou, v ktorej ste práve nakúpili (tu by som chcel upozorniť na jednoduchý marketingový trik s názvom „Zľava na vernostnú kartu“ v rôznych hladinách až do úžasných 10 % - pri podobných marketingových ťahoch na zákazníka sa ceny zvyšujú okamžite ešte o  10 - 20 %, a to nielen v lekárňach, aby som im neškodil).

Má internetová lekáreň nevýhody?

Ako má všetko svoje pozitíva, má i negatíva, internetové lekárne nevynímajúc. Je to napríklad strata osobného kontaktu, rozhovoru s lekárnikom, ktorý je niekedy nevyhnutný (možno ho však nahradiť on-line poradňou, mailom, telefonátom).  Ďalej nedostupnosť v prípade akútnej potreby lieku (dodanie liekov sa dá urýchliť napr. kuriérskou službou do 24 hodín, avšak za vyšší poplatok).

Čo všetko ponúkajú internetová lekárň a je ponúkaný sortiment bezpečný? Zákon umožňuje ponúkať cez internet len voľnopredajné humánne a veterinárne lieky, doplnkový sortiment a niektoré skupiny zdravotníckych pomôcok. Internetovú lekáreň môže prevádzkovať len držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej (kamennej) lekárni (tým je zabezpečená absolútna kvalita predávaných prípravkov).  Každá lekáreň prevádzkujúca internetovú lekáreň musí byť registrovaná na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (www.sukl.sk), kde sú uvedené kontaktné údaje a názov web sídla.

Čím sa odlišujú jednotlivé internetové lekárne? Ponúkaným sortimentom a jeho cenami, výškami poplatkov za doručenie, existenciou on-line poradne, grafikou a prehľadnosťou stránky, jednoduchosťou e-shopu, možnosťami platby a doručenia, rozdelením sortimentu napr. podľa indikácií, množstvom a kvalitou informácií ohľadne prípravkov (či stránka len predáva alebo ponúka aj dôležité informácie kedy a ako liek užiť a kedy sa nesmie užiť), rôznymi akciami a zľavami, spôsobom a rýchlosťou vyhľadávania.

Pre koho je určená internetová lekáreň?

Pre pacientov, ktorí nepotrebujú akútne svoj liek. Pre tých, ktorí nemajú čas navštíviť lekáreň, alebo lekáreň nemajú vo svojej blízkosti. Pre tých, ktorí si vyžadujú absolútnu anonymitu, diskrétnosť. Pre tých, ktorí chcú ušetriť.

Na čo nezabudnúť pri nákupe na internetovej lekárni? Najmä na prečítanie si Všeobecných obchodných podmienok, Reklamačného poriadku a Dodacích podmienok ešte pred nákupom.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?